Herbata zielona – proces produkcji i sposób parzenia

zielona herbata z owocami - zdjęcieHerbata zielona, w przeciwieństwie do czarnej, nie jest poddawana procesowi fermentacji. Listki herbaty zostają jedynie wysuszone i lekko przy tym podgrzane. Dzięki temu zachowują swój zielonkawy kolor.

Herbata zielona wywodzi się z Chin. Tradycyjnie pito ją głównie w krajach azjatyckich, ale z czasem, przekonał się do niej również Zachód. Dziś spotkamy ją praktycznie na całym świecie, a jej popularność rośnie wraz z potwierdzaniem kolejnych właściwości zdrowotnych zielonej herbaty. W środowiskach naukowych, jako obiekt badań, cieszy się ona nie mniejszą popularnością niż wśród pijących ją konsumentów.

Smak i sposób parzenia zielonej herbaty

Prawidłowo zaparzona herbata zielona ma neutralny, bardzo łagodny smak i lekko zielonkawy lub ciemny żółtawy kolor. Smak może się zmieniać w zależności od długości parzenia liści, użytej wody i gatunku samej herbaty, obowiązuje przy tym jedna podstawowa zasada. Herbata zielona nie powinna być zalewana wrzątkiem. Do jej parzenia należy użyć gorącej wody, w temperaturze od 60 do maksimum 90 stopni.

Woda powinna być możliwie miękka, a czas parzenia dostosowany do gatunku – to zawsze warto sprawdzić u sprzedawcy, od którego kupujemy herbatę. Długość parzenia należy też dostosować do struktury suszu – listki rozdrobnione należy parzyć krócej, a pełne, duże i okazałe znacznie dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *